Газета «Консультант Кадровика», № 12 (192) 2019

Корисні поради для роботи

Заходи безпеки при роботі у спеку

Останніми днями майже на всій території Україні температура повітря сягає понад + 30ºС. Зрозуміло, що за таких умов продуктивність праці істотно знижується, а ймовірність нещасних випадків зростає. Аби зменшити вплив підвищеної температури повітря на своїх працівників, роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, а також вжити певні заходи безпеки, щоб не допустити перегріву працівників у спекотні дні.

Складні питання для профі

«Відгули»: коли надаються та як оформлюються

Іноді працівнику, який з певних причин працював у неробочий час, на практиці надається так званий «відгул», що не завжди відповідає вимогам законодавства про працю. Та й «правомірні відгули» мають бути підкріплені відповідними документами, які є різними залежно від конкретних обставин. Ознайомтеся з особливостями надання «відгулів» у різноманітних випадках, а також дізнайтеся про:

  • Випадки, коли «відгул» можна надати
  • Наслідки неправомірного застосування
  • Документальне оформлення: заява і наказ
  • Приклади різноманітних робочих ситуацій

«Сторонні» обов’язки кадровика

Участь відділу кадрів у вирішенні соціальних питань на підприємстві

Відділ кадрів, окрім виконання своїх безпосередніх обов’язків щодо ведення кадрового діловодства, досить часто приймає участь і у вирішенні інших різноманітних питань, пов’язаних з діяльністю підприємства. При цьому він може як взаємодіяти з іншими «вузькоспеціалізованими» структурними підрозділами, так і «брати на себе» деякі додаткові функції. Наразі ознайомтеся з такою з них, що певною мірою є суміжною з кадровою справою, а саме організацією та проведенням соціальної роботи на підприємстві.

Професійна класифікація

Обираємо назви посад і професій у сфері транспорту

Довідайтеся, які труднощі виникають у кадровиків, що працюють у транспортній сфері (приміром, на автотранспортних підприємствах чи у аеропортах), під час пошуку у Національному класифікаторі професій підходящих назв робіт та посад, а також ознайомтеся з оптимальними способами вирішення подібних проблем в межах чинного законодавства.

Управління персоналом

Професійне вигорання на роботі

Від професійного вигорання не застрахований ніхто. Навіть найдосвідченіші, сильні духом та мотивовані фахівці іноді (як правило, по понеділках) просинаються з думкою, що вихідних для відпочинку знову не вистачило, сама лише згадка про майбутній робочий день напружує, колеги дратують. Наслідки ж професійного вигорання (а також емоційного, яке, зазвичай, супроводжує професійне) токсичні як для самого працівника, так і для всього підприємства. Дізнайтеся, як запобігти професійному вигоранню, як його розпізнати на первісних етапах та що робити, якщо воно все ж виникло у вас чи ваших підлеглих, аби процес відновлення тривав недовго і щоб цей синдром не поширився на весь колектив.

Зворотний зв’язок

Чи можна у колективному договорі (за наявності згоди і власника, і працівників) прописати умову щодо виплати заробітної плати раз на місяць, а не двічі?

Наш завод виробляє кольорові метали і майже всі робітники мають право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю 14 календарних днів. Але виникає запитання, чи має право на таку відпустку працівник, який є прибиральником виробничих приміщень плавильного цеху і працює на умовах неповного робочого дня?

Чи враховується час відпусток по вагітності та пологах і для догляду за дитиною віком до трьох років до стажу, який дає право на щорічну відпустку?

Працівника прийнято на роботу 10 червня 2019 р. Чи потрібно буде йому (як новоприйнятому працівникові) виплачувати заробітну плату за першу половину місяця (аванс) у червні 2019 р.?

Відповіді на ці та інші запитання читайте на сторінках нашої газети.

Тестування з української

М’який знак і апостроф: вживаємо правильно

Багато ускладнень спричиняє застосування апострофа та м’якого знаку в українській мові. І хоча більшість проводить для себе аналогію з російською (твердий знак відповідає апострофу, а м’який використовується для пом’якшення), все одно є декілька нюансів, про які варто знати, щоб не припускатися помилок. Тим паче такі помилки впадають в очі у офіційно-ділових та рекламних матеріалах. Тож розглянемо усі нюанси вживання цих знаків в українській мові, які дадуть вам змогу уникнути помилок на письмі.

Календар кадровика

У кожному номері газети — календар кадровика на два місяці із зазначенням усіх святкових і неробочих днів та тих, в які тривалість робочого дня зменшується на одну годину, підсумком робочого часу при 40-годинному робочому тижні, а також важливими датами, в які слід не забути привітати рідних та друзів зі святами або ж подати відповідні звіти до державних органів.

Нормативно-правові акти

З кожним номером — вкладка з нормативними актами, яку можна легко вирвати з газети, робити поряд з текстом необхідні записи та зберігати в окремій теці. Наразі — постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» від 17 квітня 2019 р. № 337 (Продовження. Початок у № 9 (189) – 10 (190), № 11 (191)).