Газета «Консультант Кадровика», № 13 (193) 2019

Тематичний номер: Все про додаткову роботу

Курс для новачків

Робота за сумісництвом: документальне оформлення

Оскільки робота за сумісництвом згідно із законодавством характеризується цілим рядом особливостей трудових відносин, то й порядок оформлення кадрової документації, а також роботи з відповідними документами у цьому випадку також має певні особливості. Довідайтеся, які саме, а також ознайомтеся зі зразками потрібних документів.

Складні питання для профі

Робота за сумісництвом: особливості для різних категорій працівників

Іноді роботодавцям потрібні висококваліфіковані працівники за певними вузькими професійними спеціалізаціями, яких замало на ринку праці. Водночас, і деяким працівникам не вистачає їхньої заробітної плати на якісь потреби, внаслідок чого виникає необхідність у додатковій роботі. Пом’якшити або навіть повністю вирішити такі обопільні проблеми роботодавців і працівників у зазначених випадках часто може допомогти робота за сумісництвом. Дізнайтеся, що слід враховувати під час прийняття вже працюючих осіб на іншу роботу на умовах сумісництва, а також згадайте про нюанси такої роботи для різних категорій працівників.

Трудові правовідносини

Оформлюємо суміщення професій (посад): приклади, формулювання, зразки

Встановлення суміщення професій (посад) є одним із способів покладання на працівника додаткових обов’язків, що у багатьох випадках може бути привабливим як для роботодавця, так і для самого працівника. Також за деяких обставин роботодавець може встановлювати суміщення навіть тоді, коли працівник цього не бажає, але він вимушений погоджуватися на нього під загрозою звільнення. З’ясуйте, чим цей спосіб покладання на працівника додаткових обов’язків відрізняється від інших, а також ознайомтеся зі зразками документів, які знадобляться для оформлення суміщення.

Кадрове діловодство

Виконання додаткових обов’язків за іншими посадами (крім сумісництва або суміщення)

Оформити виконання працівником додаткових посадових обов’язків, які є основними для працівників за іншими професіями (посадами), можна по-різному. Якщо «інші професії (посади)», передбачені у штатному розписі, є вакантними, то простіше за все це зробити на умовах сумісництва або суміщення професій (посад). Але що робити, коли виконуються додаткові обов’язки, які є основними також для інших професій (посад) згідно зі штатним розписом, але вони не вакантні чи взагалі відсутні у штатному розписі? Довідайтеся, якими способами можна оформити виконання додаткових обов’язків за таких обставин.

Професійна класифікація

Додаткові «не додаткові» обов’язки: які можуть бути

Коли йдеться про виконання працівником певних додаткових обов’язків, переважно маються на увазі такі, що не передбачені безпосередньо у кваліфікаційних характеристиках відповідних професій (посад), але містяться у кваліфікаційних характеристиках інших професій (приміром, у разі виконання інженером окремих обов’язків економіста). Водночас, до посадових (робочих) інструкцій можуть також додаватися й окремі обов’язки, які не передбачені безпосередньо у будь-яких кваліфікаційних характеристиках професій (посад), але які містяться в інших нормативно-правових та/або нормативно-технічних актах. Тому такі обов’язки, з одного боку, формально можна вважати «додатковими», а з іншого — ні. Дізнайтеся, якими ж можуть бути такі додаткові «не додаткові» обов’язки:

  • За Загальними положеннями ДКХП
  • Для «широких» специфічних профкатегорій
  • Для «вузьких» специфічних профкатегорій
  • Для «відповідальних» («уповноважених») працівників
  • Особливі обов’язки з «чергування»