Газета «Консультант Кадровика», № 19 (199) 2019

Курс для новачків
Дисциплінарна відповідальність за порушення законодавства про працю: порядок притягнення та документальне оформлення
За які порушення можуть притягатися до відповідальності працівники підприємств, установ, організацій усіх форм власності? Якщо такі порушення стосуються трудового права, то покарання за них визначає Кодекс законів про працю України. Тож про те, які санкції спричинятиме те чи інше порушення, а також про те, як правильно оформити таке «покарання» документально ми і розкажемо у цій статті
 

Трудові правовідносини
Кодекс України про адміністративні правопорушення: про що варто знати кадровикам
До адміністративної відповідальності можуть притягатися ті, хто порушує норми законодавства про працю. Але не кожен зможе прочитати Кодекс України про адміністративні правопорушення від початку до кінця через його значний обсяг. Тож розглянемо, які саме порушення трудового законодавства наведені в цьому кодексі, про які необхідно знати керівникам та кадровикам підприємств, установ, організацій. Цей матеріал буде особливо корисний керівникам і кадровикам невеликих підприємств, де немає юридичного підрозділу або штатного юриста.

Фінансова відповідальність за порушення законодавства про працю та її зв’язок із матеріальною відповідальністю
Коли йдеться про фінансову відповідальність за порушення законодавства про працю, то розуміється не відповідальність окремих працівників (керівників, посадових осіб) підприємств, установ, організацій фактично як «фізичних осіб», а власне підприємств, як «юридичних осіб». Проте наслідком фінансової відповідальності підприємств за порушення законодавства про працю може бути і матеріальна відповідальність винних працівників підприємств.
 

Правові акценти
Кримінальна відповідальність за порушення законодавства про працю
Притягнення до кримінальної відповідальності за порушення законодавства про працю трапляється не дуже часто. Але для того, щоб кадровику бути цілковито застрахованим від такої можливої плями на своїй трудовій біографії, йому слід добре знати вимоги законодавства, дотримуватися їх самому та бути добрим радником із таких питань для свого роботодавця.
 

Коментар фахівця
Посадові та службові особи: хто ними є та чи є між ними різниця?
У різних нормативно-правових актах сфери трудового законодавства, зокрема у Кодексі законів про працю України, досить часто зустрічаються такі поняття, як «службові» та «посадові особи». Зазвичай у йдеться про встановлення для цих «осіб» прав, обов’язків, відповідальності тощо, у т. ч. певного виду відповідальності за певні правопорушення. Але іноді не зовсім зрозуміло, хто конкретно розуміється під такими «особами», хто ними може бути і, відповідно, на кого поширюються положення цих нормативно-правових актів? Спробуємо в цьому розібратися.
 

Зворотний зв’язок

Яка настає відповідальність за невиконання умов колдоговору?

Який штраф буде накладено за ненадання щорічної відпустки?

Яка відповідальність за порушення порядку ведення військового обліку?

За які звіти (інформацію), якщо вони не подані чи подані не вчасно, підприємство не несе відповідальність?