Газета «Консультант Кадровика», № 23 (179) 2018

Трудові правовідносини

Особливі підстави звільнення: вимоги Законів України «Про запобігання корупції» та «Про очищення влади»

У п. 7 ст. 36 КЗпП передбачена така підстава для звільнення, як набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи. Але у ст. 36 КЗпП міститься не лише «чистий» п. 7, але також і п. 71 та п. 72, де також передбачені окремі підстави для припинення трудового договору з працівником (які не слід плутати з відповідними підставами за «чистим» п. 7). Дізнайтеся, які ж це підстави, чим вони відрізняються від звільнення у зв’язку із набранням законної сили вироком суду та як правильно оформити звільнення за п. 71 та 72 ст. 36 КЗпП.

Курс для новачків

Порядок прийняття на роботу

Прийняття на роботу є початком взаємин між роботодавцем і працівником, тому бажано одразу з’ясувати усі питання, що можуть виникнути у подальшому, продивитися необхідні документи майбутнього працівника, а йому, в свою чергу, надати для ознайомлення колективний договір та правила внутрішнього трудового розпорядку, а також належним чином зафіксувати умови трудового договору та внести відповідні записи до трудової книжки. Звісно, усі ці дії слід робити під час прийняття на роботу не тільки топ-менеджерів та висококваліфікованих фахівців, а й усіх працівників, що дозволить уникнути зайвих непорозумінь у подальших відносинах. Тож ознайомтеся з деякими нюансами укладення трудових договорів та кадровою документацією, яка знадобиться під час оформлення на роботу нового працівника, зокрема:

  • Види трудових договорів
  • Документи від працівника
  • Заява, наказ, повідомлення
  • Ознайомлення з умовами праці

Складні питання для профі

Фізична особа-підприємець: оформлення трудових відносин з найманими працівниками

Довідайтеся, які чинники будуть відрізнятися від «стандартних» у процедурі прийняття на роботу працівників, якщо ви працюєте кадровиком у роботодавця, який має статус не юридичної особи, а фізичної особи – підприємця, чи самі є таким роботодавцем і самостійно займаєтеся веденням кадрового діловодства.

Професійна класифікація

Класифікатор професій: особливості пошуку окремих професійних категорій

Майже всі кадровики знають, що пошук потрібних професій слід здійснювати у Додатках А та Б до Класифікатор професій, але доцільність надання переваги одному з цих додатків може залежати від різних чинників. Ознайомтеся на конкретних прикладах з певними факторами, які впливають на особливості пошуку окремих специфічних професійних категорій у Додатках А та Б до Класифікатор професій.

Управління персоналом

Оцінка працівника під час випробування

Протягом випробувального строку відбувається оцінка якості виконуваних працівником дій, тобто перевірка відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Тому надзвичайно важливо саме у цей період виявити усі сильні й слабкі сторони працівника, а головне — його здатність якісно та вчасно виконувати доручену йому роботу. Дізнайтеся, як полегшити роботу нового співробітника під час його випробувального строку та яким чином адекватно оцінити результати його роботи під час цього періоду, аби у подальшому не розчаруватися в своєму виборі.

Зворотний зв’язок

Чи надається додаткова соціальна відпустка, якщо жінка, яка має двох дітей віком до 15 років, перебуває у відпустці для догляду за другою дитиною до досягнення нею трирічного віку? Та чи підлягає відпустка «на дітей» перенесенню у разі перебування працівниці на лікарняному і чи можливо її поділити на частини?

Працівник зі своєї вини заподіяв шкоду підприємству, він про це знає, визнає вину і сам хоче погасити її добровільно. Виникає запитання: чи поширюються обмеження щодо відрахувань із зарплати на випадок добровільного відшкодування шкоди працівником або ж він може погасити увесь її розмір відразу?

Чи можна у наказі про прийняття на роботу не вказувати розмір заробітної плати працівника?

Вихід з відпустки працівника, що працює позмінно, припадає на неділю чи святковий день, як його слід оплачувати (чи взагалі не оплачувати) і коли такий працівник повинен виходити з відпустки ― у свою зміну чи після свята?

Чи потрібно складати графік відпусток на приватному підприємстві, якщо у його штаті менше 10 працівників?

Відповіді на ці та інші запитання читайте на сторінках нашої газети.

Календар кадровика

У кожному номері газети — календар кадровика на два місяці із зазначенням усіх святкових і неробочих днів та тих, в які тривалість робочого дня зменшується на одну годину, підсумком робочого часу при 40-годинному робочому тижні, а також важливими датами, в які слід не забути привітати рідних та друзів зі святами або ж подати відповідні звіти до державних органів.

Нормативно-правові акти

З кожним номером — вкладка з нормативними актами, яку можна легко вирвати з газети, робити поряд з текстом необхідні записи та зберігати в окремій теці. Наразі — наказ Міністерства юстиції України «Про внесення змін до Вимог до написання найменування юридичної особи, її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки» від 17 жовтня 2018 р. № 3236/5, наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» від 31 жовтня 2018 р. № 1977, лист Міністерства соціальної політики України «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2019 рік» від 8 серпня 2018 р. № 78/0/206-18 та лист Фонду соціального страхування України «Щодо оновленого порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок Фонду соціального страхування» від 1 жовтня 2018 р. № 2.4-16-3103.