Газета «Консультант Кадровика», № 24 (180) 2018

Трудові правовідносини

Звільнення працівника з підстав, передбачених контрактом

Зазвичай, трудові контракти, так само як строкові трудові договори, припиняються внаслідок закінчення строку, на який їх було укладено. Достроково контракт може бути припинений на загальних підставах, а також у ньому можуть бути передбачені додаткові підстави розірвання. Але з підстав, передбачених контрактом, вдасться звільнити лише такого працівника, з яким можна було укладати саме контракт. З’ясуйте, які це працівники, що таке взагалі контракт і якого порядку дій слід дотримуватися у такому випадку звільнення.

Курс для новачків

Особливі умови трудових договорів

Для прийняття працівника на роботу і правильного оформлення усіх документів досить часто буває замало знати лише загальний порядок укладення трудових договорів, адже досить часто під час цього процесу з’ясовується, що слід врахувати і деякі особливі умови — приміром, когось потрібно оформити не на постійну роботу, а на лише на певний період, хтось працюватиме протягом не усього робочого часу, а лише першу половину дня, хтось вже має одну роботу, а на вашому підприємстві працюватиме за сумісництвом. Звісно, усі такі умови мають обговорені між працівником і роботодавцем під час прийняття на роботу та прописані у відповідному наказі. Тож дізнайтеся, якими можуть бути такі умови та як їх правильно відобразити у відповідних кадрових документах, зокрема:

  • Строковий трудовий договір
  • Неповний робочий день/тиждень
  • Оформлення на роботу сумісника
  • Зразки заяв і наказів з різними умовами

Складні питання для профі

Фізична особа-підприємець: виконавець робіт або найманий працівник

З минулого номера ви вже дізналися, чим відрізнятиметься «стандартна» процедура прийняття на роботу працівників, якщо в ролі роботодавця виступає не юридична особа, а фізична особа – підприємець. Наразі довідайтеся, які існують варіанти оформлення відносини за участю фізичної особи – підприємця, що є представником з іншої сторони — найманим працівником або ж виконавцем робіт за цивільним договором.

Професійна класифікація

Пошук у Класифікаторі професій специфічних категорій: юристи, прибиральники, аналітики, водії

За результатами пошуку у Додатках А та Б до Класифікатора професій потрібної назви посади (професії) кадровики часто можуть знайти декілька споріднених тією чи іншою мірою професійних назв робіт, що виглядатимуть саме такими, «які кадровик шукав». Але якщо провести більш детальний аналіз результатів пошуку, то можна буде побачити, що насправді з врахуванням конкретних обставин (специфіки підприємства, його кадрового складу, кваліфікаційного рівня відповідних робіт) найбільш підходящою професійною роботою для конкретного випадку буде лише одна із кількох знайдених. Дізнайтеся, чому і як це відбувається, розглянувши конкретні приклади.

Управління персоналом

Новорічний корпоратив: покроковий алгоритм організації свята

До Нового 2019 року вже майже не лишилося часу і організацією новорічного корпоративну слід було б зайнятися ще хоча б на початку листопада, проте якщо ви ще цього не зробили, ми підкажемо, як швидко обрати кращий варіант для вашого підприємства й організовувати свято, яке запам’ятається на довгий час.

Зворотний зв’язок

Обставини складаються таким чином, що нам буде потрібно залучати багатьох своїх працівників до роботи у передноворічні дні, які є вихідними — як це зробити?

Якщо трудовий договір укладається у письмовій формі чи потрібно видавати ще й наказ про прийняття на роботу?

Чи надається додаткова відпустка працівникові з ненормованим робочим днем, якщо його було переведено на 0,75 % посадового окладу?

Збираємося прийняти на роботу працівника, але він не може надати трудову книжку, мотивуючи це тим, що вона загублена. Відновити її він теж не може, тому що більша частина підприємств ліквідовані, а документів в архівах немає (працівник вже літнього віку і його трудова діяльність триває вже понад 35 років). Чи можна за таких обставин завести йому нову трудову книжку?

Відповіді на ці та інші запитання читайте на сторінках нашої газети.

Зміст за 2018 рік

У кожному останньому номері року газети «Консультант Кадровика» міститься перелік матеріалів за рік, що минає (з вказівкою відповідної рубрики, номера газети, в якому він був опублікований, та автора). Це дозволить набагато швидше у разі потреби знайти номер з необхідною інформацією, аніж переглядати один за одним усі 24 номери нашого видання за рік.

Календар кадровика

У кожному номері газети — календар кадровика на два місяці із зазначенням усіх святкових і неробочих днів та тих, в які тривалість робочого дня зменшується на одну годину, підсумком робочого часу при 40-годинному робочому тижні, а також важливими датами, в які слід не забути привітати рідних та друзів зі святами або ж подати відповідні звіти до державних органів.

Нормативно-правові акти

З кожним номером — вкладка з нормативними актами, яку можна легко вирвати з газети, робити поряд з текстом необхідні записи та зберігати в окремій теці. Наразі — наказ Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти» від 25 червня 2018 р. № 676 та лист-роз’яснення Міністерства освіти і науки України «Щодо застосування окремих положень Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти» від 3 жовтня 2018 р. № 1/9-596.