Газета «Консультант Кадровика», № 3 (207) 2020

Законодавство
Огляд змін
Актуально
Оновлені фінансові штрафи за порушення норм трудового законодавства
Як уже давно очікувалося, 31.01.2020 р. президент підписав Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» від 12.12.2019 р. № 378-IX, який вносить зміни до ст. 265 КЗпП та оновлює частину трудових штрафів. Що змінилося — у статті.
Кваліфікований електронний підпис: правила отримання та використання
У попередньому номері газети ми знайомили наших читачів з електронним обліком трудової діяльності працівників. Разом із тим, у статті йшлося про таке не всім зрозуміле поняття, як «кваліфікований електронний підпис». У зв’язку з цим ми вирішили роз’яснити
Щорічне декларування
З 01.01.2020 р. розпочався новий етап подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік. Відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII державні службовці, інші суб’єкти декларування зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Трудові відносини
Строковий трудовий договір: нюанси трудових відносин
Згідно із законодавством прийняття на роботу працівників підприємств, установ, організацій оформлюється трудовим договором. І хоча на практиці з більшістю працівників трудові відносини оформляються так званим безстроковим трудовим договором, із деякими працівниками вони можуть оформлюватися і строковим трудовим договором. Про особливості оформлення строкового трудового договору, а також специфіку трудових відносин із працівниками, які працюють за зазначеними договором, ми і розповімо у цій статті.
Робочий час
Запровадження підсумованого обліку робочого часу: шпаргалка кадровика
На деяких підприємствах для окремих категорій працівників (водії, сторожі, продавці, охоронники) встановлюється підсумований облік робочого часу. Досить важко скласти для таких працівників графіки роботи (змінності), визначити норми тривалості робочого часу та кількість надурочних годин, а також годин роботи у вихідні та святкові дні. Тому пропонуємо до уваги цю статтю
Шаблони і форми
Приклад Положення про оплату праці працівників
Форма трудового договору

Професійна класифікація
Працівники в ІТ-сфері: основні спеціалізації у світовій практиці
Неможливо уявити собі жодну галузь сучасної економіки без використання IT-технологій. Підібрати найбільш підходящу назву посади для «комп’ютерників» згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» для штатного розпису підприємства іноді досить важко, оскільки для багатьох ІТ-професій і посад кваліфікаційні характеристики ще не розроблені. Тому ми спочатку розглянемо основні загальні спеціалізації для ІТ-професій, які використовуються у світовій практиці (щоб зрозуміти основні відмінності між ними), а потім — основні професійні спеціалізації відповідно до КП, які будуть опубліковані пізніше.
Державні та громадські обов’язки
Залучення працівників до виконання обов’язків у судових засіданнях та виборчих комісіях тощо
Працівники підприємств можуть бути залучені до виконання так званих державних і громадських обов’язків. Окрім питань, пов’язаних із військовим обов’язковим, які будуть розгляда-тися у наступному тематичному номері газети, до державних і громадських обов’язків належить також участь у судових засіданнях, виборчих та в інших комісіях. Чим регулюються ці питання та який порядок залучення працівника — у статті.
Звільнення працівників
Особливості звільнення працівника через втрату довіри
Сьогодні почастішали випадки розірвання трудових відносин через втрату довіри. Важливу роль тут відіграє правильність оформлення кожного етапу звільнення, оскільки будь-які порушення, допущені під час цієї процедури, можуть стати підставою для колишнього працівника оскаржити їх у суді. Отже, як правильно провести процедуру звільнення у зв’язку із втратою довіри? На які нюанси варто звернути увагу? Відповіді на ці запитання — в матеріалі нижче.
Корисні поради
Управління персоналом
Медичний менеджмент
Останні роки зацікавленість медичним менеджментом різко зросла. Лікарі, керівники, влас-ники клінік на різних медичних форумах дискутують щодо того, яким має бути управління медичними установами. Більшість розмов у цій сфері присвячена проблемам управління приватними медичними установами. Про це розповімо у статті.
Зворотний зв’язок
Час відпочинку
Продовження або перенесення щорічних відпусток
Відпустки працівники використовують у різний період календарного року. Проте трапляються ситуації, коли з відпусткою збігаються різні форс-мажорні ситуації: хвороба, виклик на навчання чи проходження військової служби. Як бути в таких ситуаціях — у статті.
Алгоритми та додатки
Календар кадровика
У кожному номері газети — календар кадровика на два місяці із зазначенням усіх святкових і неробочих днів та тих, в які тривалість робочого дня зменшується на одну годину, підсумком робочого часу при 40-годинному робочому тижні, а також важливими датами, в які слід не забути привітати рідних та друзів зі святами або ж подати відповідні звіти до державних органів.