Газета «Консультант Кадровика», № 4 (208) 2020

Список скорочень
Вступ

Військовий облік під час карантинних заходів
Трудові відносини
Призов працівника на строкову військову службу
Серед працівників більшості підприємств є такі, яких можуть призвати на строкову військову службу. Тому кадровику, щоб правильно спланувати свою роботу, слід добре знати, яких саме працівників і коли можуть призвати на таку службу, на підставі чого це може бути зроблено та які кадрові процедури слід провести в зазначених випадках.
Проходження військової служби за контрактом
Серед працівників підприємств, які в установленому законодавством порядку залучаються до виконання військового обов’язку, можуть бути і такі, які укладають контракт на проходження військової служби. Принципово трудові відносини з такими працівниками наразі мало чим відрізняються від відносин із працівниками, які призиваються на строкову військову службу, але є і певні нюанси, які ми розглянемо в цій статті більш детально.
Направлення працівника на альтернативну службу
Працівники призивного віку, які раніше не служили в армії, можуть бути призвані на строкову військову службу. Але для деяких осіб строкова військова служба може бути замінена альтернативною. В останньому випадку дії роботодавця у зв’язку з таким призовом можуть суттєво різнитися від заходів, які вживаються у випадку призову на строкову військову службу. Про це — у матеріалі.
Інші причини відсутності працівника через виконання державних обов’язків
Окрім призову на строкову службу, направлення на альтернативну або проходження військової служби за контрактом працівники можуть бути увільненні від роботи і через інші причини, пов’язані з виконанням державних обов’язків. Що це за причини та як їх оформити на практиці — у статті.
Повернення працівника на роботу після проходження військової служби
Після закінчення особливого періоду або фактичного звільнення з військової служби, а отже після закінчення виконання державних обов’язків працівник має стати до роботи, оскільки продовжує перебувати з підприємством у трудових відносинах. Коли працівник зобов’язаний це зробити та що робити кадровику — в матеріалі.
Корисні поради
Звітність
Подання звітності до військкоматів
Працівники відділів кадрів можуть подавати звітність до військкоматів. Для надання правильної інформації, особам, на яких покладені такі обов’язки, потрібно знати, як це роботи (де шукати форми для заповнення, як знайти роз’яснення та головне, які терміни подання такої звітності). Відповіді на всі ці запитання — у статті.
Шаблони і форми
Правила військового обліку
Форма відомості про наявність і технічний стан транспортних засобів і техніки, а також про громадян, які працюють на цих транспортних засобах і техніці
Форма Звіту про чисельність військово-зобов’язаних, які заброньовані

Пільги працівникам
Додаткові трудові гарантії
Питання надання пільг ветеранам війни регулюється Законом про статус ветеранів війни. Відповідно до ст. 4 цього Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. Залежно від того, до якої категорії належать ветерани війни, вони мають право на певні пільги. Про це — в матеріалі.
«Військова» відпустка
Окрім учасників бойових дій, на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати, або, як у побуті її називають, — «військову» відпустку мають право постраждалі учасники Революції Гідності, особи з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом про статус ветеранів війни, особи, реабілітовані відповідно до Закону про реабілітацію жертв репресій. Про основні правила її надання — у статті.
Зворотний зв’язок
Військовий облік
Обов’язок щодо ведення військового обліку: нормативно-правове обґрунтування
Підприємства усіх форм власності зобов’язані вести військовий облік військовозобов’язаних і призовників. Розглянемо, якими законодавчими та нормативними документами визначений цей обов’язок.
Призначення особи, відповідальної за ведення військового обліку
Облік військовозобов’язаних і призовників на підприємствах покладається на їх керівників незалежно від підпорядкування та форм власності. У свою чергу, керівник підприємства може покласти обов’язки з ведення військового обліку на одного з працівників або, в разі великої кількості військовозобов’язаних і призовників, на військово-обліковий відділ чи окремого працівника. Що для цього необхідно зробити — читайте в матеріалі.
Правила ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних на підприємстві
Працівник, призначений відповідальним за військовий облік, виконує низку заходів для забезпечення повноти, достовірності та якості обліку військовозобов’язаних і призовників підприємства. Для кращого сприйняття читачами цього матеріалу розгляньмо ці заходи залежно від часу, в який вони виконуються.
Перелік документів і матеріалів, що розробляють на підприємстві для обліку військовозобов’язаних і призовників
У процесі ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, відповідальна особа повинна забезпечити ведення низки документів — журналів, книг, списків, звітів тощо. По суті, облік — це оформлення документів. На жаль, затвердженого нормативно переліку матеріалів з військового обліку не існує, але для правильної організації військового обліку розробити такий перелік документів необхідно. Саме про це йдеться у статті.
Порядок проведення перевірки стану військового обліку на підприємстві
Порядок № 921 врегульовує проведення перевірок підприємств із питань організації військового обліку. Які його основні положення та хто може проводити перевірки — у статті.
Відповідальність за порушення порядку ведення військового обліку
Керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, і підприємств будь-якого підпорядкування та форми власності й громадяни України, винні у порушенні загального порядку військового обліку, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов’язок і військову службу, несуть відповідальність. Який розмір штрафу — далі.
Алгоритми та додатки
Календар кадровика
У кожному номері газети — календар кадровика на два місяці із зазначенням усіх святкових і неробочих днів та тих, в які тривалість робочого дня зменшується на одну годину, підсумком робочого часу при 40-годинному робочому тижні, а також важливими датами, в які слід не забути привітати рідних та друзів зі святами або ж подати відповідні звіти до державних органів.

Номер на profpressa.com: 

https://profpressa.com/vydannya/consultant-kadrovyka/2020-4