Газета «Консультант Кадровика», № 5 (185) 2019

Трудові правовідносини

Звільнення неповнолітнього працівника на вимогу його батьків

У Кодексі законів про працю України передбачено підстави для звільнення у відповідних випадках не лише окремих професійних категорій працівників, а й також, так би мовити, і певних «вікових категорій», а саме тих працівників, які належать до категорії неповнолітніх. Дізнайтеся, в яких випадках слід звільняти неповнолітніх працівників та як оформлювати відповідні документи.

Курс для новачків

Зміна істотних умов праці

Усі роботодавці час від часу проводять на своїх підприємствах різноманітні зміни, починаючи від усіляких дрібниць на кшталт банальної заміни офісних меблів чи виробничих верстатів й завершуючи загальною реорганізацією підприємства. Зрозуміло, що якщо певні зміни є «дрібними», то їх проводять, не дотримуючись якихось правил і, зазвичай, взагалі не попереджаючи про це працівників. А от якщо зміни зачіпатимуть істотні умови праці працівників, наприклад режим їхньої роботи чи оплату праці, роботодавець зобов’язаний у разі їх проведення діяти згідно з трудовим законодавством, дотримуючись певного алгоритму. Провести у межах правового поля зміну істотних умов праці вам допоможе інформація про:

  • Умови праці, які вважаються «істотними»
  • Етапи проведення змін істотних умов праці
  • Оформлення і зразки необхідних документів
  • Наслідки відмови від роботи в нових умовах

«Сторонні» обов’язки кадровика

Відділ кадрів і бухгалтерія: як налагодити зв’язок*

*Закінчення. Початок у № 4 (184).

У попередньому номері ми розглянули основні питання організації взаємодії бухгалтерської і кадрової служби, а також способи їх документального оформлення у відповідних Положеннях про структурні підрозділи. Наразі з’ясуємо, як можуть допомогти налагодити ефективні відносини між відділом кадрів і бухгалтерією правильно розроблені посадові інструкції та графіки документообігу.

Професійна класифікація

Шукаємо наукових співробітників, психологів і «керівників» кухарів

На деяких підприємствах приватної форми власності останнім часом здійснюються різні дослідження наукового характеру, тому у кадровиків таких підприємств виникають запитання щодо можливості застосування для відповідних працівників назви посади «науковий співробітник», що є практично у всіх державних наукових установах. Також останнім часом значною мірою стала популярною освіта психолога, яких зараз готують багато закладів вищої освіти, але на більшості підприємств відсутні у штатному розписі посади психологів, хоча натомість є вакантними посади в інших сферах діяльності, у т. ч. й у структурних підрозділах по роботі з персоналом. Тож наразі для допомоги кадровикам ми підшукаємо доречні посади для наукових співробітників приватних підприємств, психологів у відділі кадрів, а ще й «керівників» кухарів.

Управління персоналом

Делегування повноважень: принципи, алгоритм дій, типові помилки

Сучасний керівник як усього підприємства, так і будь-якого структурного підрозділу, в т. ч. й відділу кадрів, не в змозі одноосібно вирішувати усі виникаючі управлінські проблеми, навіть ті, що безпосередньо входять до кола його обов’язків, оскільки їх занадто багато, вони різноманітні і специфічні, а знання, досвід і, головне, наявний запас часу будь-якої людини — обмежені. Допомогти з усім цим впоратися може делегування повноважень, але для цього слід дізнатися, які повноваження варто делегувати, а які — ні, а також ознайомитись з алгоритмом дій та принципами ефективного делегування.

Зворотний зв’язок

З березня будемо переводити двох працівників на іншу постійну, але нижчеоплачувану роботу — чи потрібно їм буде протягом двох тижнів зберігати попередній заробіток за умови, що переведення проводиться за їхньою згодою (і якщо так, то як його обчислити)?

Строк укладеного з працівником трудового договору добігає кінця, але наразі працівник хворіє і перебуває на лікарняному. Чи можна буде звільнити працівника внаслідок закінчення строку трудового договору, якщо він на момент спливу строку договору ще не одужає й не закриє листок тимчасової непрацездатності?

Чи можна відкликати працівника з додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, якщо його присутність потрібна на підприємстві внаслідок виробничої необхідності (чи може можна хоча б поділити цю відпустку на частини)?

Збираємося звільнити працівника за прогул без поважних причин, але в нього ще є частина невикористаної щорічної відпустки — чи обов’язково виплачувати працівникові компенсацію за неї (адже у даному випадку звільнення є дисциплінарним стягненням)?

Відповіді на ці та інші запитання читайте на сторінках нашої газети.

Тестування з української

Позначення часу: нюанси мовлення

В українській мові є декілька способів позначати час. Але саме позначення часу часто спричиняє помилки у мовленні. Тож як правильно це робити, а чого варто уникати — розглянемо у цій статті. До речі, дехто вважає ці ускладнення зайвими: адже час можна записати, використовуючи просто цифри. Це так, але варто зазначити, що, по-перше, правильно записати за допомогою цифр час теж треба вміти, а по-друге, озвучувати написане цифрами все ж доведеться словами, таким чином наші поради у будь-якому випадку не будуть зайвими.

Календар кадровика

У кожному номері газети — календар кадровика на два місяці із зазначенням усіх святкових і неробочих днів та тих, в які тривалість робочого дня зменшується на одну годину, підсумком робочого часу при 40-годинному робочому тижні, а також важливими датами, в які слід не забути привітати рідних та друзів зі святами або ж подати відповідні звіти до державних органів.

Нормативно-правові акти

З кожним номером — вкладка з нормативними актами, яку можна легко вирвати з газети, робити поряд з текстом необхідні записи та зберігати в окремій теці. Наразі — постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 30 січня 2019 р. № 68, роз’яснення Національного агентства України з питань державної служби «Щодо порядку проведення повторного оцінювання результатів службової діяльності державного службовця» від 5 лютого 2019 р. № 67-р/з, Методичні рекомендації Фонду соціального страхування України щодо заповнення Звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України від 5 лютого 2019 р. та лист Міністерства соціальної політики України «Щодо застосування норм наказу Міністерства соціальної політики України від 14.12.2018 р. № 1873» від 4 лютого 2019 р. № 93/0/206-19.