Газета «Консультант Кадровика», № 5 (209) 2020

Законодавство
Огляд змін
Актуально
Законодавство про працю та зайнятість: нововведення та зміни
Зміни в організації дистанційної роботи та гнучкого графіку

Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 р. № 540-IX, яким регламентовано гнучку форму організації праці та дистанційну роботу. В матеріалі розкриємо, які саме додаткові можливості для оптимізації процесу праці отримали роботодавці.
Вихід із карантину
Сьогодні тільки й мова, що про карантин. Але все має властивість закінчуватися, а отже і він мине, а працівники повернуться на свої робочі місця. Чи потрібно це оформити документально — розкажемо у статті.
Час відпочинку
«Карантинна» відпустка та відпустковий стаж
У зв’язку із внесенням змін до Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР і ст. 84 КЗпП відпустка без збереження заробітної плати
може бути надана працівнику в разі встановлення Кабміном карантину. Оскільки саме така ситуація склалася зараз у країні, «карантинна» відпустка є неоплачуваною та надається на весь період карантину. Як цей період впливатиме на подальше надання щорічних відпусток — у статті.
Вихідні дні та їх перенесення
Нерідко передплатники газети звертаються із запитанням щодо того, яке формулювання має містити наказ про перенесення вихідних. У зв’язку з цим ми роз’яснимо, що потрібно робити.
Шаблони і форми
Типова форма № П-5 табеля обліку робочого часу
Таблиця умовних позначень для ведення табеля обліку використання робочого часу за типовою формою № П-5
Приклад внесення до колективного договору розділу про запровадження гнучкого режиму робочого часу

Професійна класифікація
ІТ-сфера: підбираємо назви посад
Хоча на підприємствах України фактично працюють працівники таких самих основних, а також різних «вузьких» професійних спеціалізацій в ІТ-сфері, як і в інших країнах, для визначення назв посад зазначених працівників, їхніх посадових обов’язків, кваліфікаційних вимог тощо слід враховувати й особливості вітчизняної професійно-класифікаційної системи.
Робочий час
Праця у вихідні та на свята: кому дозволено та за яких обставин
Сьогодні внаслідок кризових явищ в економіці, а також карантину багато підприємств, установ, організацій вимушені скорочувати або інколи і призупиняти свою роботу. Але є і такі, які не лише не скорочують свою роботу, а інколи навіть намагаються збільшувати її обсяг (виробництво окремих продуктів харчування, фармацевтичних і медичних виробів тощо), у т. ч. за рахунок додаткової роботи у вихідні та святкові дні. Але чи можливе це згідно із законодавством?
Облік відрядження та тимчасової непрацездатності
Які є загальні правила складання табеля обліку робочого часу? Що саме вказувати у табелі в разі відрядження та тимчасової непрацездатності працівника? Означені питання є завжди актуальними, як і різні практичні поради, про які читайте далі.
Облік робочого часу варіантів оформлення трудових відносин в період карантину
Корисні поради
Зворотний зв’язок

Трудові відносини
Суміщення посад у період карантину
Суміщення посад є видом додаткових обов’язків, яке оформляється в межах укладеного трудового договору на одному підприємстві. Під час запровадження карантину, навіть якщо підприємство продовжує працювати у звичному режимі, звільнення не забороняються (окрім звільнень за п. 3, 4, 5 ст. 40 КЗпП, від яких рекомендують утриматися). А отже певні обов’язки, які можуть бути зараз вкрай важливими, залишаються невиконаними. Оскільки наразі досить складно наймати нових працівників, роботодавець може встановлювати наявним працівникам суміщення посад. Саме про це — в матеріалі.
Карантин: звільнення за власним бажанням
Незважаючи на період карантину, позбавляти працівників права на звільнення та впливати на бажання звільнитися роботодавець не має жодного права. Тож навіть у досить непростий час, коли більшість працівників намагаються «втриматися» на роботі, працівник може звільнитися і для цього можуть бути досить різні підстави. Про це — у статті.
Алгоритми та додатки
Від редакції
Календар кадровика
У кожному номері газети — календар кадровика на два місяці із зазначенням усіх святкових і неробочих днів та тих, в які тривалість робочого дня зменшується на одну годину, підсумком робочого часу при 40-годинному робочому тижні, а також важливими датами, в які слід не забути привітати рідних та друзів зі святами або ж подати відповідні звіти до державних органів.