Газета «Консультант Кадровика», № 7 (187) 2019

Тематичний номер: Все про робочий час

Курс для новачків

Тривалість робочого часу: якою може бути та у яких випадках

Тривалість робочого часу протягом різних періодів (відрізків) часу може бути різною. У Кодексі законів про працю України та інших нормативно-правових актах можливі «тривалості» часу роботи досить чітко класифіковані й унормовані. З’ясуйте, якими ж можуть бути «тривалості» робочого часу та як правильно застосовувати на практиці відповідні вимоги законодавства.

Трудові правовідносини

Робота у нічний час: регулювання і оформлення

Для працівників окремих професійних категорій робота у нічний час є досить звичною справою, хоча багато кадровиків не достатньо обізнані зі всіма нюансами такої роботи. Довідайтеся про основні особливості роботи у нічний час — адже залучати до такої роботи можна не всіх працівників, оплачувати її потрібно у підвищеному розмірі, а встановлену тривалість роботи (зміни) слід скоротити на одну годину.

Кадрове діловодство

Облік робочого часу: його види та документування

Робочий час обліковується роботодавцем для контролю відповідності витраченого працівниками робочого часу встановленим законодавчим та іншим нормам, а також підрахунку цих витрат для цілей нарахування заробітної плати, складання статистичної та податкової звітностей. Дізнайтеся, які застосовують на практиці види обліку робочого часу та за допомогою яких документів він здійснюється.

Гнучкий режим робочого часу: що це та як його правильно організувати

Таке поняття як «гнучкий режим робочого часу» не згадується безпосередньо у Кодексі законів про працю України, хоча його можна зустріти у деяких інших нормативно-правових актах. Але у певних випадках застосування на практиці такого режиму робочого часу для працівників окремих професійних категорій може бути зручним і корисним. Ознайомтеся з правовими підставами для встановлення такого режиму, порядком його впровадження, а також варіантами організації роботи в умовах гнучкого режиму робочого часу.

Складні питання для профі

Структура, вимірювання та використання робочого часу для цілей нормування праці

Залежно від конкретної професійної спеціалізації працівника, його дії (операції, маніпуляції тощо) в межах виконання ним своїх трудових обов’язків можуть бути найрізноманітнішими, як можуть бути і різними витрати робочого часу на виконання певних видів таких дій. Також робочий час багатьох працівників складається не лише з часу основної безпосередньої роботи, але і додаткової (приміром, підготовка до роботи робочого місця). Такі окремі елементи робочого часу не регулюються Кодексом законів про працю України, але вони враховуються на практиці для розробки норм праці, про які йдеться у главі VІ цього Кодексу, тому необхідно знати:

  • Складові елементи робочого часу
  • Класифікація часу за його витратами
  • Методи безпосереднього спостереження
  • Види норм праці та їхні характеристики
  • Склад норми часу: формули для розрахунку