Газета «Консультант Кадровика», № 8 (188) 2019

Трудові правовідносини

«Звільнення» у зв’язку зі смертю працівника

Такої підстави для звільнення як «смерть працівника» у Кодексі законів про працю України не передбачено, але кадровику все ж доводиться виконувати деякі кадрові процедури, які певною мірою подібні до процедур у випадку «справжнього» звільнення, та оформлювати потрібні документи, щоб зафіксувати в усталеному порядку вибуття із списку працівників підприємства померлого працівника. Дізнайтеся, яким має бути порядок дій кадровика в зазначеному випадку.

Курс для новачків

Відпустки: види та право на отримання

Стрімко наближається літо — пора року, яка є найбажанішим для більшості працівників часом для використання відпусток. Підготуватися до цієї «гарячої» пори відпочинку варто завчасно, тому наразі з’ясуйте (чи згадайте), які види відпусток існують та хто з працівників на які відпустки має право.

Кадрове діловодство

Рекомендації щодо заповнення особової картки

Особова картка є одним з основних первинних облікових документів працівника, інструментом військового обліку та документом тривалого зберігання (75 років після звільнення працівника). Кадровики мають дотримуватися чітких вимог щодо оформлення, ведення та зберігання облікових документів, керуючись не лише правилами кадрового діловодства, а й законодавством у сфері захисту персональних даних, архівної справи, обліку призовників і військовозобов’язаних. Ознайомтеся із загальними правилами щодо ведення особової картки П-2 та дізнайтеся, як її правильно заповнити.

Професійна класифікація

Обираємо назви посад для «працівників-помічників»

Продовжуючи тему застосування на практиці Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» у різних специфічних випадках, наразі розглянемо окремі ситуації, що пов’язані з обранням доречних назв посад для працівників, які виконують функції різноманітних «помічників» (до речі, слово «помічник» далеко не зажди має фігурувати безпосередньо у назві відповідної посади), а також відповімо на можливі запитання, що можуть виникнути під час цього процесу «пошуку».

Управління персоналом

Конфлікти на роботі: причини виникнення та способи вирішення

Кожному з нас в різних життєвих ситуаціях доводилося брати участь в конфлікті: в ролі ініціатора, його опонента чи спостерігача. Сьогодні багато керівників або прагнуть «придушувати» конфлікти, або не хочуть втручатися в них. Обидві позиції помилкові, бо вони призводять до значних витрат в діяльності підприємства. Перша позиція може перешкоджати розвитку потрібних, корисних для підприємства конфліктів (так-так, існують й такі), а друга — дає можливість вільно розвиватися тим конфліктам, які завдають шкоди підприємству в цілому і кожному з його працівників зокрема. Тому і директору підприємства, і керівникам структурних підрозділів варто навчитися управляти конфліктами, а для цього слід дізнатися про:

  • Найпоширеніші типи конфліктів
  • Дії керівника при виявленні «спорів»
  • Характерні риси конфліктних працівників
  • Ефективні методи для вирішення конфлікту

Зворотний зв’язок

Чи потрібно виплачувати компенсацію за невикористану щорічну відпустку в разі звільнення працівника у зв’язку з незадовільними результатами випробування, яке тривало два місяці?

У працівника закінчується строк трудового договору і він виявив бажання перед звільненням піти у відпустку, але невикористані ним дні відпустки вже перевищують кількість днів, що залишилися до кінця строку договору. Чи можемо ми у зв’язку з цим відмовити йому у відпустці з подальшим звільненням?

Працівниця на початку квітня перевелася на наше підприємство з іншого (звісно, через звільнення), й кошти за невикористані нею 14 днів щорічної відпустки було перераховано нам. Вона хоче використати цю відпустку з 15 травня. Чи можемо ми задовольнити її бажання і якщо так, то яким чином це можна оформити?

У нашої працівниці відпустка для догляду за дитиною до трьох років закінчується 27 квітня, тобто вона має стати до роботи 28 квітня, але ж це Пасха. Яку дату за таких обставин слід зазначати в наказі про вихід на роботу?

Відповіді на ці та інші запитання читайте на сторінках нашої газети.

Тестування з української

Русизми та канцеляризми: уникаємо мовних «шкідників»

Русизми та канцеляризми — одні з найпоширеніших помилок у діловому слововживанні. Протягом довгого часу українська мова майже не використовувалася в діловодстві або використовувалась у максимально спотвореному вигляді, наближеному до російської. Це і призвело до ситуації, коли «неправильні» слова здаються нам звичними та «нормальними», а нормативне слововживання «якимсь не таким». Але, сподіваємось, з часом ситуація поліпшиться, а наші поради допоможуть уникнути найпоширеніших помилок.

Календар кадровика

У кожному номері газети — календар кадровика на два місяці із зазначенням усіх святкових і неробочих днів та тих, в які тривалість робочого дня зменшується на одну годину, підсумком робочого часу при 40-годинному робочому тижні, а також важливими датами, в які слід не забути привітати рідних та друзів зі святами або ж подати відповідні звіти до державних органів.

Нормативно-правові акти

Наразі у цій рубриці ви знайдете витяг із Закону України «Про вибори Президента України» від 5 березня 1999 р. № 474-XIV (в останній редакції від 7 лютого 2019 р.). Звісно, цей Закон безпосередньо не стосується роботи кадровиків, проте має відношення до кожного з нас, хто є громадянином України. І у зв’язку з численними запитаннями щодо процедури проведення повторного туру виборів Президента, ми публікуємо витяг з цього Закону, аби кожен з наших передплатників мав змогу знайти відповідь на свої запитання у першоджерелі. А 21 квітня 2019 року закликаємо усіх прийти на виборчі дільниці й виконати свій громадянський обов’язок, зробивши СВІДОМИЙ вибір на підтримку того чи іншого кандидата, за допомогою розуму, а не емоцій.