Газета «Консультант Кадровика», № 9 (189) - № 10 (190)

Зверніть увагу ― № 9 (189) та № 10 (190) є об’єднаними

Курс для новачків

Правила надання щорічних відпусток

У теплу пору року надання щорічних відпусток стає одним з головних напрямів роботи кадровиків, що й зрозуміло, оскільки майже кожен працівник бажає провести свій довгоочікуваний відпочинок влітку або, принаймні, наприкінці травня чи на початку вересня. Дізнайтеся, що треба знати про порядок надання щорічних відпусток, а також:

  • Тривалість: мінімальна й подовжена
  • Складання графіка надання відпусток
  • Порядок оформлення і зразки документів
  • Поділ, відкликання, грошова компенсація

Складні питання для профі

Все про трудові відносини з особами з інвалідністю

В Україні статус особи з інвалідністю мають понад 2 млн 800 тис. осіб, що становить більше 6% населення. Багато хто з них має бажання та можливість працювати, до того ж і держава піклується про їх право на працю, зобов’язуючи роботодавців створити певну кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Ознайомтеся з особливостями трудових відносин із зазначеною категорію працівників, оскільки вони дещо відрізняються від загальних правил і досить суворо регулюються законодавством.

«Сторонні» обов’язки кадровика

Участь відділу кадрів у роботі з охорони праці

Відділ кадрів та служба охорони праці підприємства у своїй діяльності мають багато «точок дотику», оскільки однією з основних функцій кадровиків є забезпечення дотримання на підприємстві вимог Кодексу законів про працю України, серед яких містяться і певні норми з охорони праці, забезпечення дотримання яких є основною функцією служби охорони праці. Тому у деяких роботодавців виникає запитання, а чи можливо покласти окремі функції служби охорони праці на відділ кадрів або навпаки? Дізнайтеся, якою є відповідь на це запитання, оскільки вона не така вже й проста, як може здаватися на перший погляд.

Професійна класифікація

Приводимо у відповідність до Класифікатора професій посади іноземного походження

З кожним роком в Україні збільшується кількість підприємств за участю іноземних інвесторів, а також усе більше з’являється філій різних міжнародних корпорацій. У таких випадках іноземні партнери часто бажають, щоб певні посади у штатних розписах були подібними до посад на підприємствах іноземних партнерів. Але «іноземні» назви посад не завжди відповідають українському Класифікатору професій. З’ясуйте за допомогою прикладів різноманітних ситуацій, як обрати назву посади, яка одночасно і влаштує іноземних партнерів, і відповідатиме вимогам Класифікатора професій.

Управління персоналом

Неформальний лідер: як з ним працювати і як його виростити

Лідерство і керівництво — схожі поняття, але не ідентичні. Так, керівництво — це формальна владна позиція, яка не залежить від особистісних якостей людини. Натомість лідерство — це вміння ефективно здійснювати реальний вплив на інших людей, незалежно від ієрархічного статусу. Таким чином, будь-який лідер може керувати, але не кожен керівник є лідером. Зрозуміло, що ідеальний варіант — коли керівник і лідер є однією людиною, проте на практиці це трапляється зрідка і, зазвичай, на підприємствах та в їхніх структурних підрозділах існує два «лідери»: офіційний керівник і неформальний лідер. Дізнайтеся, як керівництву дійти згоди з неформальним лідером, якщо він вже є на підприємстві, та як такого лідера виростити, якщо наразі його взагалі немає, але незабаром буде потрібно когось з працівників підвищувати й призначати керівником певного структурного підрозділу.

Зворотний зв’язок

Потрібно ввести до штатного розпису посаду «Заступник директора з адміністративної діяльності та юридичної документації», але у Класифікаторі професій така посада відсутня. Чи можна її якось «утворити» і якщо так, то який код в неї має бути?

Чи можна звільнити жінку, з якою було укладено строковий трудовий договір на час відсутності основного працівника у зв’язку з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо строк договору закінчується в період її перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами?

Працівника було поновлено на роботі за рішенням суду. Яким чином оформити відповідний наказ та з якої дати працівника слід поновити на роботі — дати звільнення чи дати рішення суду?

На підприємстві заплановано скорочення штату та чисельності працівників, усіх, кого це стосується вже попередили про звільнення (за два місяці), але один з працівників вже знайшов собі іншу роботу і просить звільнити його раніше. Виникає запитання: за якою підставою ми можемо звільнити такого працівника?

Незабаром збираємося в одному зі структурних підрозділів підприємства запровадити підсумований облік робочого часу, вже підготували проект відповідного наказу, але наразі виникло запитання — чи потрібно таке рішення погоджувати з профспілковим комітетом та завчасно попереджати про це працівників?

Відповіді на ці та інші запитання читайте на сторінках нашої газети.

Тестування з української

Офіційні назви: пишемо правильно

Здається, що немає нічого складного у написанні різноманітних офіційних назв установ. Але більшість робить у них помилку, плутаючись між великими та малими літерами. Більше того, деякі установи припускаються помилок у власних назвах! Насправді, тут немає нічого складного, якщо пам’ятати про декілька важливих нюансів, про які ми наразі й розповімо.

Календар кадровика

У кожному номері газети — календар кадровика на два місяці із зазначенням усіх святкових і неробочих днів та тих, в які тривалість робочого дня зменшується на одну годину, підсумком робочого часу при 40-годинному робочому тижні, а також важливими датами, в які слід не забути привітати рідних та друзів зі святами або ж подати відповідні звіти до державних органів.

Нормативно-правові акти

З кожним номером — вкладка з нормативними актами, яку можна легко вирвати з газети, робити поряд з текстом необхідні записи та зберігати в окремій теці. Наразі — постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві» від 17 квітня 2019 р. № 337.