№3 () 2020 / До нас їде ревізор!

Оновлені фінансові штрафи за порушення норм трудового законодавства

Як уже давно очікувалося, 31.01.2020 р. Президент підписав Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» від 12.12.2019 р. № 378-IX, який вносить зміни до ст. 265 КЗпП та оновлює частину трудових штрафів. Що змінилося — у статті.

З 02.02.2020 р. запроваджені нові штрафи за порушення норм трудового законодавства, які були прийняті ВРУ ще 12.12.2019 р. Ці зміни внесено вказаним вище Законом.

Відтепер юридичні та фізичні особи — підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу:

— У 10-кратному (було — 30-кратному) розмірі мінімальної заробітної плати (далі — мінзарплати), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, за:

  • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;
  • виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків (далі — ЄСВ).

Нагадаємо, що згідно зі ст. 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 р. № 294-ІХ мінімальна заробітна плата з 01.01.2020 р. становить 4723 грн. Тобто на сьогодні це вже 47 230 грн.
 

До юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, і є платниками єдиного податку 1–3 груп, застосовується попередження.

За повторне протягом двох років із дня виявлення порушення — штраф сягає 30-кратного розміру мінзарплати за кожного працівника, стосовно якого вчинено порушення. Тобто 141 690 грн.

— У 2-кратному (було 10-кратному) розмірі мінзарплати (9446 грн) за кожного працівника, стосовно якого вчинено порушення, за:

  • недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

— У 4-кратному (було 10-кратному) розмірі мінзарплати (18 892 грн) за кожного працівника, стосовно якого вчинено порушення, за:

  • недотримання гарантій і пільг мобілізованим працівникам.

До юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку 1–3 груп, також застосовується лише попередження.

— У 16-кратному (було 100-кратному) розмірі мінзарплати (75 568 грн), за:

  • недопущення до проведення перевірки з питань дотримання законодавства про працю для виявлення неоформлених працівників.

— У розмірі мінзарплати (4723 грн):

  • за кожне порушення інших вимог трудового законодавства, окрім передбачених абз. 2–7 ч. 2 ст. 265 КЗпП.
За повторне протягом року з дня виявлення такого іншого порушення — у двократному розмірі мінзарплати за кожне порушення (9446 грн).

У разі сплати 50 % розміру штрафу протягом 10 банківських днів із дня вручення постанови про накладення штрафу, така постанова вважається виконаною.

В разі виконання припису Держпраці й усунення виявлених порушень у визначені приписом терміни заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються. Це стосується порушення строків виплати заробітної плати, недотримання гарантій оплати праці, недотримання гарантій і пільг мобілізованим працівникам.

За недопуск до перевірки, допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, а також виплату заробітної плати без нарахування та сплати ЄСВ, штрафні санкції застосовуються незалежно від усунення порушень.

____________________________
Галина ФОЛЬВАРОЧНА
,
головний редактор