№1 (157) 2018 / Трудові правовідносини

Перенесення робочих днів у 2018 році: оформлюємо вчасно

Звісно, питання перенесення робочих днів досить опосередковано стосується кадрових звітів — хіба що, коли якийсь граничний термін їх подання припадає на перенесений робочий день, але ми маємо ознайомити вас з відповідними правилами цієї процедури саме зараз, аби ви встигли видати наказ про перенесення робочих днів, не пропустивши перший робочий день, який доцільно перенести у 2018 році. Отож, довідайтеся, в які строки необхідно видати такий наказ, як його правильно скласти, а також що робити у випадку, коли на перенесені робочі дні припадають дні відпусток чи тимчасової непрацездатності працівників.

Оновлений перелік свят

Насамперед, згадаємо, що вихідними днями вважаються дні щотижневого відпочинку (як правило, при п’ятиденному робочому тижні ними є субота та неділя, а при шестиденному — неділя), а до святкових та неробочих належать дні свят, перелік яких міститься у ст. 73 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Нагадаємо, що наприкінці минулого року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів» від 16 листопада 2017 р. № 2211-VIII, який набув чинності ще 2 грудня 2017 р..

Відповідно до цього Закону 25 грудня (Різдво Христове за Григоріанським календарем) є офіційним святковим і неробочим днем (таким чином Україна наразі має два вихідних дні для святкування Різдва Христова — 25 грудня та 7 січня), натомість 2 травня святковим днем вже не вважається (1 травня залишається святковим днем, але перейменовано з Дня міжнародної солідарності трудящих на День праці).

Отже, на сьогодні згідно зі ст. 73 КЗпП святковими та неробочими днями у 2018 році є:

 • 1 січня — Новий рік;
 • 7 січня — Різдво Христове (за Юліанським календарем);
 • 8 березня — Міжнародний жіночий день;
 • 8 квітня — Пасха (Великдень);
 • 1 травня — День праці;
 • 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);
 • 27 травня — Трійця;
 • 28 червня — День Конституції України;
 • 24 серпня — День незалежності України;
 • 14 жовтня — День захисника України;
 • 25 грудня — Різдво Христове (за Григоріанським календарем).

«Автоматичне» перенесення вихідних

Перш, ніж перейти до розгляду порядку перенесення робочих днів, згадаємо про перенесення вихідних днів — адже процедура перенесення робочих і вихідних днів відрізняється.

Перенесення вихідних днів відбувається у разі, якщо святковий або неробочий день збігається з вихідним — у такому випадку вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого (ч. 3 ст. 67 КЗпП).

У 2018 році переноситимуться такі вихідні дні:

 • 7 січня (Різдво Христове) — на понеділок 8 січня;
 • 8 квітня (Пасха) — на понеділок 9 квітня;
 • 27 травня (Трійця) — на понеділок 28 травня;
 • 14 жовтня (День захисника України) — на понеділок 15 жовтня.

Вказане перенесення вихідного дня, з яким збігається святковий чи неробочий день, відбувається «автоматично» й видання жодних наказів чи розпоряджень роботодавця для цього не потребує.

Робочі дні, які варто перенести

Але окрім «автоматичного» перенесення вихідних днів, досить часто виникає раціональна потреба у перенесенні робочих днів. Це трапляється у випадках, коли, приміром, між вихідними днями і «святковим» вівторком потрапляє «робочий» понеділок чи між «святковим» четвергом і вихідними — «робоча» п’ятниця. Звісно, за таких обставин працівникам бажано надати можливість відпочити декілька днів поспіль шляхом перенесення робочого дня на один з вихідних — адже навряд чи їхня робота буде продуктивною в один робочий день після святкового дня й в очікуванні вихідних на наступний день (чи навпаки).

Зазвичай, Уряд кожного року видає розпорядження, в якому рекомендує переносити певні робочі дні. Щоправда, впродовж останніх років це відбувається із запізненням — адже у ч. 4 ст. 67 КЗпП зазначено, що з метою створення сприятливих умов для використання святкових і неробочих днів Кабінет Міністрів України не пізніше ніж за три місяці до днів, які переноситимуться, може рекомендувати керівникам підприємств їх перенести, а вказаний тримісячний термін, на жаль, останнім часом не дотримується. Для 2018 року взагалі вже встановлено «рекорд» такого запізнення — на час здачі газети до друку розпорядження Уряду щодо перенесення робочих днів у 2018 році так і не було видано (існував лише проект цього документа, підготовлений Міністерством соціальної політики України).

Утім, враховуючи, що пропозиції Уряду щодо перенесення робочих днів, викладені у відповідних розпорядженнях, є лише рекомендацією, яка може бути як використана роботодавцями, так і ні (керівники підприємств вправі вирішувати це питання на власний розсуд), то відсутність наразі потрібного нам документа не стане на заваді самостійно визначити, які робочі дні варто переносити у 2018 році (для цього можна використати й вищезгаданий проект урядового розпорядження).

Так, для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, у 2018 році варто перенести наступні робочі дні:

 • з п’ятниці 9 березня — на суботу 17 березня;
 • з понеділка 30 квітня — на суботу 5 травня;
 • з п’ятниці 29 червня — на суботу 23 червня;
 • з понеділка 24 грудня — на суботу 22 грудня;
 • з понеділка 31 грудня — на суботу 29 грудня.

Отже, незважаючи на наявність чи відсутність розпорядження Уряду про перенесення робочих днів, підприємства можуть за своєю ініціативою перенести робочі дні (а можуть цього і не робити, якщо вважають, що у такому понесенні немає потреби).

Обмежений строк для оформлення

Найважливішою вимогою законодавства у разі прийняття керівництвом підприємства рішення щодо перенесення робочих днів є видання відповідного наказу не пізніше, ніж за два місяці — адже таке перенесення призводить до зміни графіка роботи підприємства, а отже, зміни істотних умов праці, а тому підприємство зобов’язане дотриматися двомісячного строку попередження (ч. 3 ст. 32 КЗпП).

У разі прийняття рішення про перенесення робочих днів, роботодавець повинен не пізніше ніж за два місяці видати наказ про перенесення робочих днів, погоджений із виборним органом первинної профспілкової організації (ч. 5 ст. 67 КЗпП).

Оскільки ж у 2018 році перший робочий день, який доцільно перенести, припадає, як було вказано вище, на 9 березня (п’ятницю), то відповідний наказ слід видати не пізніше 5 січня 2018 року (граничною датою взагалі-то є 8 січня, але цей день у поточному році є вихідним внаслідок його «автоматичного» перенесення зі святкового дня 7 січня) — ось чому на початку статті ми наголошували на тому, що нагадати про правила перенесення робочих днів та видання відповідних документів ми маємо саме зараз. Отже, аби ви змогли впоратися в обмежені строки з процедурою оформлення перенесення робочих днів, наразі розглянемо її основні моменти та наведемо приклади необхідних документів.

Алгоритм дій

Етап 1: Звернення до профспілкового комітету.

Як вже було зазначено, у разі, якщо роботодавець прийме рішення про перенесення робочих днів, він повинен не пізніше ніж за два місяці не просто видати наказ про перенесення робочих днів, а й погодити його перед цим з виборним органом первинної профспілкової організації. А це означає, що у випадку, якщо на підприємстві є профспілковий комітет, то спочатку керівник підприємства має звернутися до його голови з поданням щодо погодження перенесення робочих днів (Зразок 1).

Зразок 1

Голові профспілкового комітету

ТОВ «Веселка»

Тростянецькому Юрію Петровичу

Вих. № 1 від 02.01.2018 р.

 

Подання

З метою створення сприятливих умов для святкування у 2018 році 8 березня — Міжнародного жіночого дня, 1 травня — Дня праці, 28 червня — Дня Конституції України, 25 грудня — Різдва Христового та у 2019 році 1 січня — Нового року, а також раціонального використання робочого часу, відповідно до ст. 67 КЗпП прошу надати згоду на таке перенесення робочих днів у 2018 році:       з 9 березня (п’ятниці) — на 17 березня (суботу), з 30 квітня (понеділка) — на 5 травня (суботу), з 29 червня (п’ятниці) — на 23 червня (суботу), з 24 грудня (понеділка) — на 22 грудня (суботу),   з 31 грудня (понеділка) — на 29 грудня (суботу).

Директор                                                 Борисенко                                        О. І. Борисенко

 

Етап 2: Отримання згоди профспілкового комітету.

Підтвердженням узгодження рішення про перенесення робочих днів з профспілковим комітетом слугуватиме копія (витяг) відповідного протоколу засідання профкому зі згодою на перенесення робочих днів (Зразок 2).

Зразок 2

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕСЕЛКА»

ПРОТОКОЛ

03.01.2018 р. № 1

м. Київ

Засідання профспілкового комітету

Голова: Тростянецький Ю. П., заступник директора ТОВ «Веселка».

Секретар: Франчук Г. О., інспектор з кадрів.

Присутні: Криль О. К., головний бухгалтер; Молочко І. Ф., менеджер з реклами; Гармаш В. І. — менеджер з персоналу.

Порядок денний: Про погодження перенесення робочих днів у 2018 році.

СЛУХАЛИ:

Голову профспілкового комітету Тростянецького Ю. П. з інформацією щодо порядку денного, який доповів, що директор ТОВ «Веселка» Борисенко О. І. звернувся до профспілкового комітету з поданням про перенесення робочих днів у 2018 році: з 9 березня (п’ятниці) — на 17 березня (суботу), з 30 квітня (понеділка) — на 5 травня (суботу), з 29 червня (п’ятниці) — на 23 червня (суботу), з 24 грудня (понеділка) — на 22 грудня (суботу), з 31 грудня (понеділка) — на 29 грудня (суботу).

ВИСТУПИЛИ:

Криль О. К., член профспілкового комітету, запропонував надати згоду на перенесення робочих днів з метою раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для святкування у 2018 році 8 березня — Міжнародного жіночого дня, 1 травня — Дня праці, 28 червня — Дня Конституції України, 25 грудня — Різдва Христового та у 2019 році 1 січня — Нового року відповідно до ст. 67 КЗпП.

Молочко І. Ф. та Гармаш В. І., члени профспілкового комітету, підтримали пропозицію Криля О. К..

УХВАЛИЛИ:

Надати згоду на перенесення робочих днів у 2018 р.:

— з п’ятниці 9 березня — на суботу 17 березня;

— з понеділка 30 квітня — на суботу 5 травня;

— з п’ятниці 29 червня — на суботу 23 червня;

— з понеділка 24 грудня — на суботу 22 грудня;

— з понеділка 31 грудня — на суботу 29 грудня.

 

Голова                                            Тростянецький                          Ю. П. Тростянецький

Секретар                                             Франчук                                             Г. О. Франчук

 

Етап 3: Видання наказу про перенесення робочих днів.

Після отримання згоди профспілкового комітету (але не пізніше ніж за два місяці до фактичного перенесення) необхідно видати наказ про перенесення робочих днів (Зразок 3) та ознайомити з ним всіх працівників підприємства (незалежно від форми працевлаштування — основний працівник чи сумісник).

Зразок 3

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕСЕЛКА»

НАКАЗ

04.01.2018 р.                                                м. Київ                                                         № 2-од

Про перенесення

робочих днів

З метою створення сприятливих умов для святкування у 2018 році 8 березня — Міжнародного жіночого дня, 1 травня — Дня праці, 28 червня — Дня Конституції України, 25 грудня — Різдва Христового та у 2019 році 1 січня — Нового року, а також раціонального використання робочого часу, відповідно до ст. 67 КЗпП і за погодженням із профспілковим комітетом підприємства (протокол від 3 січня 2018 р. № 1),

НАКАЗУЮ:

1. Перенести у 2018 році робочі дні:

— з п’ятниці 9 березня — на суботу 17 березня;

— з понеділка 30 квітня — на суботу 5 травня;

— з п’ятниці 29 червня — на суботу 23 червня;

— з понеділка 24 грудня — на суботу 22 грудня;

— з понеділка 31 грудня — на суботу 29 грудня.

2. Начальнику відділу кадрів Охріменко П. І. та головному бухгалтеру Крилю О. К. проконтролювати здійснення табелювання, надання відпусток, проведення оплати праці та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності працівникам згідно зі зміненим графіком.

3. Начальнику відділу кадрів Охріменко П. І. ознайомити з цим наказом всіх працівників ТОВ «Веселка».

Директор                                                  Борисенко                                         О. І. Борисенко

З наказом ознайомлені:

04.01.2018 р.                                            Охріменко                                 П. І. Охріменко

04.01.2018 р.                                               Криль                                           О. К. Криль

Відпустки та лікарняні

Зверніть увагу, що прийняте роботодавцем рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи підприємства у відповідних місяцях, а тому усі дії щодо надання відпусток та виходу на роботу мають здійснюватися згідно зі зміненим у зв’язку з перенесенням робочих днів графіком роботи підприємства.

Так, якщо наказом роботодавця у 2018 р. день 9 березня буде встановлено вихідним, а 17 березня — робочим, то працівники, які 9 березня перебували у відпустках або на лікарняному, повинні працювати відповідно до встановленого графіка робочого часу, тобто день 17 березня для них є робочим, так само як і для всіх інших працівників підприємства. І у табелі обліку використання робочого часу, на підставі наказу про перенесення робочих днів, день 9 березня має позначатися як вихідний, а 17 березня — як робочий. Якщо ж працівник буде без поважної причини відсутній на роботі в робочий день, встановлений згідно зі зміненим графіком, то це може кваліфікуватися як прогул.

Але, водночас, і навпаки — якщо «відпрацювати» перенесений робочий день потрібно завчасно (як, наприклад, у разі перенесення у 2018 році робочого дня з п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня), а працівник під час цього робочого дня перебуватиме у відпустці чи на лікарняному, то у «зароблений» іншими працівниками вихідний йому на роботу виходити не потрібно, оскільки змінений у зв’язку з перенесенням робочих днів графік роботи підприємства поширюється на всіх працівників.

І наостанок нагадаємо, що згідно зі ст. 53 КЗпП напередодні святкових і неробочих днів, які містяться у переліку, наведеному в ст. 73 КЗпП, тривалість роботи працівників (крім працівників, яким вже встановлено скорочену тривалість робочого часу відповідно до ст. 51 КЗпП), скорочується на одну годину. А тому в разі перенесення робочого дня, який передує святковому (неробочому) дню, на інший вихідний день, для збереження балансу робочого часу за рік, тривалість роботи в цей перенесений робочий день має відповідати тривалості передсвяткового робочого дня.

Редакція

газети «Консультант Кадровика»